Dobre wkładki gramofonowe

Nie da się ukryć, że gramofony już jakiś czas temu odzyskały swoją ogromną popularność i znów stały się często wykorzystywanym sprzętem audio. Moda na winyle już kilka lat temu powróciła z wielką siłą, a efektem tego jest to, że w domach wielu melomanów pojawiły się właśnie gramofony, które stanowią teraz prawdziwe muzyczne centrum. Każdy, kto samemu planuje zakup podobnego sprzętu powinien być jednak odpowiednio przygotowany do całego procesu. Nie jest bowiem tak, że pójdziemy do sklepu, gdzie wybierzemy sobie jakieś urządzenie i już będziemy mogli cieszyć się fantastycznym brzmieniem. Kompletowanie całego zestawu jest niemałym wyzwaniem, dlatego też warto najpierw zastanowić się nad tym, co dokładnie jest nam potrzebne.

Wśród koniecznego sprzętu będą na przykład wkładki gramofonowe hi end, a więc niezwykle istotne – niemal kluczowe – urządzenie każdego gramofonu. Sama wkładka jest niewielkich rozmiarów, lecz to właśnie ona jest odpowiedzialna za sygnał audio. Jeśli nie jest dobra jakościowo to może w znaczący sposób wpłynąć na efekt, a więc na brzmienie.

Jaka wkłada gramofonowa do 500 zł – czego szukać?

Same wkładki dzielą się na kilka rodzajów, a najbardziej popularne są wkładki MM (ang. moving magnet) oraz MC (ang.

moving coil). Różnią się przede wszystkim konstrukcją. Tymczasem od tego jak dobrze igła do gramofonu, zamontowana na końcu wkładki, będzie odczytywać dane zależy samo brzmienie. Ważnym aspektem jest także… łatwość wymiany samej igły, gdyż niekiedy może dojść do jej uszkodzenia. Biorąc pod uwagę tylko tę kwestię, zdecydowanie „bezpieczniejszym” rozwiązaniem są wkładki MM, jako że w przypadku wkładek MC samodzielna wymiana igły jest często po prostu niemożliwa.

Z drugiej strony, wkładki MC pozwalają na uzyskanie bardziej detalicznego dźwięku.

Wkładki gramofonowe – testy

Zanim zdecydujemy się na konkretny model wkładki warto przeprowadzić – samodzielnie lub z pomocą ekspertów w sklepie audio – testy, które pomogą nam podjąć ostateczną decyzję. Tego typu testy mogą bowiem utwierdzić nas w przekonaniu, że dana wkładka rzeczywiście zapewnie nam odpowiednie brzmienie, albo też zupełnie odwrotnie. Na koniec dodajmy jeszcze tylko, że sama wkładka – choć ważna – nie zapewni nam idealnego i poszukiwanego brzmienia. Tanie preampy gramofonowe (przedwzmacniacze) również mogą zrobić różnice.

Ich stosowanie jest konieczne, byśmy mogli cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, lecz nie każdy użytkownik gramofonu zdaje sobie w ogóle sprawę z ich istnienia.