Eliminowanie zakłóceń sieciowych – listwy zasilające do sprzętu muzycznego

Sprzęt muzyczny, ale też chociażby komputerowy to urządzenia, które mogą w wyniku skoku napięcia prądu ulec zniszczeniu. Wobec tego, świetnie sprawdzi się profesjonalna listwa przeciwprzepięciowa, która może uchronić te sprzęty na przykład podczas wyładowań w czasie burzy. Sezon burzowy to nie lada gratka dla osób, które muszą pracować na podłączonych do prądu urządzeniach. Nie zawsze będą oni bowiem mogli wyłączyć je i zaprzestać korzystania z nich.

Wyładowania burzowe stanowią jednak zagrożenie nie tylko dla samych urządzeń, ale też znajdujących się w ich pobliżu ludzi. W związku z tym warto stosować odpowiednie środki zapobiegawcze, które to uchronią nasze otoczenie przed tragedią. Każda listwa zasilająca naścienna może być tak naprawdę skuteczną listwą przeciwprzepięciową. Z wyglądu są one bowiem bardzo podobne, stąd też nietrudno jest je ze sobą pomylić.

W odróżnieniu od klasycznych listew, te przeciwprzepięciowe wyposażone są jednak w szereg zabezpieczeń. Przede wszystkim mogą one odciąć natychmiastowo zasilanie w przypadku wykrycia niebezpiecznego skoku napięcia. Mogą one posiadać kilka gniazdek, choć na rynku znajdziemy także i rozbudowane modele mające ich nawet kilkanaście. Warto tu też zaznaczyć, że skuteczna listwa antyprzepięciowa nie jest dużym wydatkiem a ochrona jaką oferuje zabezpiecza nie tylko nasze urządzenia, ale też nas samych.

Kolumna głośnikowa – czy warto stosować w okablowaniu listwy?

Zdecydowanie dobrze jest zaopatrzyć się w wysokiej jakości listwy przeciwprzepięciowe do naszego systemu audio, ponieważ pozwolą one uchronić urządzenia w przypadku gwałtownych skoków napięcia prądu. Listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi wyróżnia się bardzo szybkim czasem reakcji na zmiany napięcia, stąd też znajduje się ona w gronie najczęściej wybieranych listew do sprzętów. Oczywiście wiadomo, że nigdy nie możemy być całkowicie pewni działania konkretnej listwy, jednakże warto mimo wszystko stosować taktyki obronne, które obejmują cenny dla nas sprzęt – muzyczny, komputerowy czy kuchenny. Listwa przepięciowa z warystorem charakteryzuje się jeszcze większym stopniem ochrony.

W momencie kiedy napięcie prądu jest zbyt wysokie, warystor pochłania bowiem energię a także odłącza zasilanie. Wobec tego listwa tego rodzaju nie tylko posiada jeszcze lepszy czas reakcji, ale też możliwość absorbowania większej ilości energii. Dobrze zatem montować ją wszędzie tam, gdzie zależy nam na jak najlepszej ochronie konkretnych sprzętów i urządzeń.