Płyty winylowe – powrót czy chwilowy trend?

Kiedyś niezwykle popularne, lecz wyparte przez płyty CD, dziś przechodzą swój renesans. Mowa tutaj oczywiście o płytach winylowych, które są dziś nie tylko jednym ze sposobów zapisywania muzyki, ale też pewnego rodzaju hobby. Nie da się ukryć, że bardzo wiele osób zbiera dziś winylowe nagrania tworząc swoje domowe biblioteczki. Inni z kolei wieszają płyty winylowe na ścianie, ponieważ jest to dość interesujący sposób dekoracji a także możliwość ich ekspozycji. W dobie tak wielu nośników muzyki, płyty winylowe trzymają się cały czas bardzo dobrze. Świadczy o tym między innymi to, że nawet najnowsze utwory i albumy są wydawane także w formie wynyli. Inną cechą charakterystyczną powszechnej mody na płyty winylowe jest ich cena. Najbardziej poszukiwane płyty winylowe potrafią bowiem osiągać naprawdę niebotyczne sumy. Te współczesne wydania charakteryzuje niekiedy dość wysoka cena, a białe kruki sprzed kilku lub kilkunastu lat to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Tak naprawdę to, ile kosztuje płyta winylowa jest wypadkową działania wielu czynników. To nie tylko rok jej wydania, ale też gatunek muzyczny, całkowity nakład a także popularność.

Wszystkie te elementy kształtują i nieustannie oddziałują na finalną cenę konkretnych krążków. Wobec tych wszystkich informacji, bycie kolekcjonerem winyli to bez wątpienia dość kosztowne hobby, choć są i tacy którzy umieją realizować je nieco mniejszym sumptem. Już na początku warto zaznaczyć, że gramofony to bardzo charakterystyczne urządzenia, które to wyróżniają się właśnie tym, że zawsze trzeba coś w nich wymieniać. Nie wszystkie elementy się na nie składające są stałe, a niektóre z nich wymagają dla dobrego działania sprzętu regularnej wymiany. Zaliczyć można do nich igły gramofonowe, których żywotność koreluje nie tylko z ich czasem pracy, ale też rodzajem szlifu. Obecnie najczęściej stosuje się igły trzech typów:

  • sferyczne,
  • eliptyczne,
  • liniowe.

Sferyczne są nie tylko najpopularniejsze, ale też stosunkowo łatwe do wytworzenia. Dzięki temu to właśnie one są najtańszą możliwych opcji na rynku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku odtwarzania dość wysokich częstotliwości mogą sobie radzić raczej średnio. Igła do gramofonu o szlifie eliptycznym jest nieco bardziej zaawansowanym akcesorium. Jej budowa sprawia, że znacznie głębiej wnika w rowek na płycie, przez co wierniej oddaje zapisane brzmienie.