Podstawki pod głośniki – jaki materiał wybrać?

Podstawki to jedne z tych akcesoriów, które mogą być niezbędne podczas kompletowania wyposażenia domowego systemu audio. Warto pamiętać jednak również o takich dodatkach jak szafka pod gramofon. Powinna ona być nie tylko funkcjonalna, ale też stabilna i bezpieczna dla przechowywania na niej tego urządzenia. Standy pod kolumny to bardzo popularne akcesoria, które to sprawiają, że głośniki posiadają stabilne oparcie i balans. Nie da się ukryć, że jakość podstawek zależy nie tylko od konstrukcji, ale też od materiałów z jakich są one wykonane.

Podstawki pod głośniki – poszukiwania czas start Punktem wyjścia w znalezieniu dobrej jakości standów jest określenie odpowiednich punktów podparcia, które to powinny być w miarę szeroko rozstawione. Taka konstrukcja nie tylko będzie trwała, ale też zapewni oczekiwaną stabilność całej podstawki. Generalnie nie zaleca się struktur z pojedynczym filarem, jednakże są sytuacje kiedy warto odstępować od tej zasady. Wszystko zależy bowiem od innych parametrów podstawki – jej przekroju, techniki łączenia elementów czy materiału, z którego jest wykonana. Jeśli chodzi właśnie o tworzywa, z których wykonywane są podstawki, wśród najpopularniejszych znajduje się chociażby stal.

Warto tu zaznaczyć, że nie jest to jednak najbardziej optymalny materiał, ponieważ o wiele lepiej sprawdzi się w tej roli na przykład aluminium. Wyższe koszty tego materiału a także trudniejsze techniki łączenia elementów sprawiają, że mimo wszystko o wiele częściej mamy do czynienia właśnie z konstrukcjami stalowymi. Stojak na kolumny może być wykonywany również z MDF, który łączy w sobie wysoką jakość oraz przystępną cenę. Nie bez znaczenia są także kombinacje różnych materiałów, z których najpopularniejszą jest MDF ze stalą. Taka podstawka powinna z pewnością dobrze spełniać swoje funkcje, a dodatkowo być przystępna cenowo.

Wśród kolumn możemy napotkać na rozróżnienie na pasywne oraz aktywne kolumny głośnikowe. Te pierwsze charakteryzuje przede wszystkim obecność w kolumnie wzmacniacza, który zaprojektowany jest specjalnie do danego modelu. Przekłada się to na chociażby wyższą jakość brzmienia, które jest o wiele bardziej spójne. Poza tym, decydując się właśnie na takie rozwiązanie znacząco ograniczamy ilość widocznego w danym pomieszczeniu okablowania. Nie ma bowiem widocznych zewnętrznych połączeń za pomocą kabli pomiędzy kolumnami a wzmacniaczem.

W związku z tym oszczędzamy także nieco pieniędzy, ponieważ nie musimy zaopatrywać się w przewody głośnikowe, które to miałyby by posłużyć właśnie do sparowania głośnika i wzmacniacza.