Przedwzmacniacze gramofonowe Denon

Gramofon to urządzenie audio, które od lat przeżywa swój renesans. Coraz częściej możemy je spotkać w domach miłośników muzyki, a ci, którzy kiedyś zbierali płyty gramofonowe teraz mogą je odkurzyć i szukać tam prawdziwych muzycznych perełek. Aby jednak móc w pełni cieszyć się brzmieniem gramofonu musimy stworzyć odpowiednie warunki. Jednym z takich potrzebnych elementów zestawu audio może okazać się przedwzmacniacz gramofonowy, a więc tak zwany stopień gramofonowy. Nie każdy wie, czym tak w zasadzie jest przedwzmacniacz gramofonowy – najłatwiej jest odpowiedzieć na to pytanie poprzez wyjaśnienie za co tak w zasadzie to urządzenie jest odpowiedzialne.

Przedwzmacniacz ma na celu przede wszystkim wzmocnienie sygnału audio, który to płynie z wkładki gramofonowej. Jeśli myślimy o tym, aby podłączyć nasz gramofon na przykład do wzmacniacza stereo to zastosowanie przedwzmacniacza jest najczęściej po prostu konieczne. Potem pozostaje nam już tylko wyposażyć się w pasywne bądź aktywne kolumny głośnikowe oraz przewody głośnikowe, aby móc cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem. W jaki sposób wybrać jednak między pasywnymi i aktywnymi kolumnami? Wszystko zależy oczywiście od tego jaki dokładnie zestaw audio chcemy stworzyć w swoim domu. Głośniki aktywne poleca się przede wszystkim tym osobom, które lubią minimalizm oraz nie chcą zbytnio komplikować sobie życia.

Taka kolumna głośnikowa jest bowiem wyposażona w odpowiedni wzmacniacz, dlatego też my nie musimy już martwić się tym, by znaleźć odpowiedni sprzęt. Z kolei głośniki pasywne to dobry wybór dla wszystkich tych osób, które posiadają bardzo dobry sprzęt grający, w tym także sam wzmacniacz. Dodatkowo, głośniki pasywne są z reguły lżejsze niż ich aktywna alternatywa. Warto także wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze samego stopnia gramofonowego. Ciekawą opcją jest sprzęt japońskiej firmy Denon, który charakteryzuje się bardzo solidną jakością wykonania, dużą funkcjonalnością oraz naturalnym brzmieniem.

Dobry przedwzmacniacz gramofonowy to bowiem przede wszystkim:

  • duża funkcjonalność,
  • rozbudowana sekcja cyfrowa,
  • dobre odstępy od szumu,
  • naturalne i dokładne brzmienie,
  • dobra charakterystyka przenoszenia,
  • niskie zniekształcenia harmoniczne,
  • duża liczba i różne standardy wejść oraz złącz.

Trzeba sobie oczywiście zdawać sprawę, że tego typu sprzęty audio to nie jest tania „zabawka”, natomiast każdy meloman z pewnością jest w stanie sporo zainwestować w jak najlepsze brzmienie, a to w dużej mierze zależy właśnie od jakości konkretnych urządzeń.